Materiały ogólnodostępne

Na tej stronie zamieszczane będą odnośniki do stron zawierających ogólnodostępne materiały edukacyjne i naukowe.

Wykaz kanałów edukacyjnych i naukowych przydatnych w szkole

Materiały udostępniane i zalecane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej związane z edukacją (w tym z edukacją zdalną):

  1. ZDALNE LEKCJE Tematy na każdy dzień i przedmiot.

  2. LEKTURY.GOV.PL Portal zawierający niektóre lektury szkolne, które można pobrać bezpłatnie na swój komputer.

  3. POLECANE PRZEZ MEN  Polecane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej platformy, portale i strony internetowe, które mogą być wykorzystywane do zdalnej pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. 

Kilkanaście ciekawych kanałów na YouTube (Innowacyjna Edukacja – Tomasz Tokarz) – LINK

MATERIAŁY SZKOLNE, DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI.

Akademia Khana – wideo-odpowiednik Wikipedii, jeśli chodzi o dokumentację ludzkiej wiedzy. Polski kanał posiada ponad 3500 wideo z wielu dziedzin nauki, z czego większość pasuje do zagadnień poruszanych w edukacji szkolnej. Khan Academy pomoże z nauką matematyki, fizyki, ekonomii, a nawet ogarnięciu działania kryptowalut takich jak Bitcoin.

TEDed (angielskojęzyczny z polskimi napisami) – po ogromnym sukcesie wideo z wystąpień TED i TEDx, organizacja za nimi stojąca postanowiła wesprzeć również edukację dzieci i młodzieży (dorośli wcale nie będą się tutaj nudzić również) i stworzyć świetne animacje, z których można dowiedzieć się o ciekawostkach i nowościach naukowych lub zmierzyć z zagadkami logicznymi.

Uniwersytet Dzieci – to kanał Fundacji Uniwersytet dzieci, która uczy we współpracy z naukowcami uczelni wyższych. Na kanałach znajdują się wykłady akademików do szkolnej publiki, jak i krótsze, powiązane ze scenariuszami lekcji, o których pisałem niedawno na blogu.

Pi-stacja Matematyka – to kanał prezentujący wideo lekcje z matematyki całkowicie dostosowane do polskiej podstawy programowej w szkołe podstawowej, gimnazjum oraz docelowo całym liceum. W planach Fundacji Katalyst, która je tworzy, są kolejne przedmioty szkolne.

Pan Belfer – problemy z chemią w gimnazjum (lub nowej podstawówce)? Pan Belfer pomoże zrozumieć, nauczyć się i zdać egzamin.

Pasja Informatyki – kanał Marcina Zeletna i Damiana Stelmacha, dydaktyków przystępnie uczących informatyki i programowania, ale nie tylko. Ich wideo dotykają również bardzo ważnych dylematów o edukacji i karierze zawodowej w branży IT czy na samym YouTube.

Arlena Witt – nauka języka angielskiego na przykładach z popkultury (muzyka, seriale, filmy) w bardzo profesjonalnym wykonaniu.

(źródło: www.otwartezasoby.pl )

MATERIAŁY POPULARNONAUKOWE I POSZERZAJĄCE WIEDZĘ.

Uwaga! Naukowy Bełkot – w liście nie tylko za dobry tytuł, ale głównie za profesjonalne wykonanie, konkretną wiedzę i źródła w opisach filmów.

Emce kwadrat – kanał popularno naukowy, ale o bardzo praktycznym na codzień wyborze tematów (np. motywacji, psychologii, popularnych nowych technologiach) prowadzony przez Huyen Pham.

Kasia Gandor – opowiada o ciekawostkach ze świata nauki, klimacie, zdrowiu, w bardzo przystępny sposób, często obalając popularne mity.

(źródło: www.otwartezasoby.pl )

Skip to content